rakcakaya@hotmail.com.tr 05333125113

KAROT

Karot

KAROT FİRMALARİ

Betonu silindir şeklinde delme işlemine karot denir. Karot işlemleri karot makineleri ile yapılır. Karot makinelerin başlık kısımlarında elmas uçlar bulunur ve bu uçlar sayesinde delme işlemi gerçekleştirilir. Delme işlemi yapılırken karot ucunda su akışı bulunur. Bu su akışı sayesinde makinenin metal ucu ısınmaz ve aşınma kırılma gibi sorunlar ile karşılaşılmamış olunur. Karot işlemini yapan kişiye karotçu denir.

Karotlar 700mm çapında ve 10 metre uzunluğa kadar alınabilmektedir. Karot işlemleri genel olarak inşaatlarda kullanılmaktadır. Sıhhi tesisatların geçmesi, doğalgaz borularına geçiş sağlanması, restoran ve lokanta gibi yerlerde bacaların açılması gibi birçok kullanım alanı için karot işlemi gerçekleştirilir. Bu karot işlemleri sırasında olabildiğince dikkatli ve güvenli işlem yapılmaya gayret gösterilir.

Karotun Yapıya Zararı Var Mıdır?

Karot işlemi yapıda tahribata sebep olduğu için mutlaka bir kontrolcü inşaat mühendisi gözetimi altında yapılmalıdır. Karot alınacak yer seçilirken yapının yükünü aktarmasına engel olmayacak şekilde seçilmelidir. Aksi takdirde oluşacak yük gerilmelerini karot alınan yapı elemanı taşımakta zorlanabilir ve deprem esnasında ağır hasar alabilir. Karot alınan delik çevresinde ek gerilmeler oluşur. Bu gerilmeler dikkate alınarak hareket edilmelidir.

Karot Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karot alınırken en önemli nokta karot bıçağıdır. Tüm iş karot bıçağında çözümlenmektedir. Karot bıçağının çapı, yapı elemanındaki en büyük agrega çapının 3 katından daha büyük olmalıdır. Karot numunesi mümkün olduğu kadar çapın iki kadar olmalıdır.

Karot alımı esnasında makinenin dübeli tutmuyorsa ya da dübel tutturulurken zorlanılıyorsa o yapı elemanından karot alımı yapılmamalıdır. Bu yapı elemanı not edilmeli ve ilgili birime bilgi verilmelidir.

Açılan karot delikleri bir üst mukavemet değerine sahip tamir harcı ile kapatılılır.

Karot alınırken demir donatıya denk gelmemesi gerekir. Demire denk geldiği anlaşıldığı anda karot işlemi durdurulmalıdır. Demirin kesilmesi süreksizliğe sebep olur ve bu istenmeyen bir durumdur. Demir donatıların yerini gösteren aletler ile demir yerleri yaklaşık olarak belirlenir ve karotlar bu iki kısım arasından alınır.

Karotun Avantajları Nelerdir?

  • Karot işlemi zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlar. Fiziksel güç olarak daha az güç gerektirir.
  • Sadece istenilen alanda delik açılmasını sağlar. Çevresine zarar vermez.
  • İstenilen kesitte istenilen boyutta alınabilir.
  • Çatlak ve kırıklara sebep olmaz.

Karot işlemini yaptırmak istediğinizde profesyonel destek almanız önemle tavsiye edilir.

Karot ile İlgili Hizmet Verdiğimiz Şehirler